ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİNDE SEDASYON UYGULAMALARI

Sedasyon Uygulamaları

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİNDE SEDASYON UYGULAMALARI

Diş tedavisine ihtiyaç duyan ancak diş hekimi korkusu nedeni ile hem tedaviyi zora sokan hem de diş hekimi çalışmasına izin vermeyen çocuklarla sık karşılaşılmaktadır. Özellikle ağzında çok sayıda çürük dişi bulunan ve tedavisi uzun sürecek böyle çocuklar için anestezi uzmanı gözetiminde uygulanan uyutma yöntemi ile tüm tedavi tek seansta bitirilebilmektedir.  

Sedasyon Anestezi Nedir?

Sedasyon Anestezi bir anestezi uzmanı gözetiminde damar yolu açılarak hastaya ilaç verilmesi ve hastanın uyutulmasıdır. Hasta tedavi süresince normal nefes almakta, asla ağrı vs. hissetmemektedir. Tedavi bitiminde verilen ilaç kesilir ve hastanın normal bir şekilde uyanması sağlanır.  Hastanın kan basıncı, nabız, oksijen seviyesi anestezi uzmanı tarafından sürekli kontrol edilmektedir.  Uygulanan sedasyon seviyesine bağlı olarak uyutulan hasta tedavi sırasında yapılan işlemleri hatırlamaz.

 

Çocuklar için Sedasyon Anestezi Nasıl Yapılır?

Sedasyon uygulanacak çocukların tedaviye aç gelmesi ve 5-6 saat önce yemek yemeyi kesmesi gerekmektedir. Anestezi uzmanının yapacağı ön kontrollere göre çocuğun ilaç dozu ve ilacın verilme şekli belirlenecektir.  Anestezi, anestezi uzmanı gözetiminde çocuğun fiziğine ve yaşına uygun dozda ilaç verilerek yapılır. Çocuk uyuduktan sonra diş hekimi tarafından önceden yapılan muayene ile belirlenecek plan dâhilinde tedavi başlar. Tek seansta bitirilmesi hedeflenen tüm tedavi sonunda ilaç uygulaması kesilir ve çocuğun normal uykudan uyanır gibi uyanması sağlanır. 

Sedasyonun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sedasyon anestezinin etkisi verilen ilacın dozuna bağlı olarak değişmektedir. Genelde ilaç kesildikten yarım saat sonra hastanın uyanması beklenir. Ancak bu süre hastanın yaşı, fiziksel gelişimi, cinsiyeti gibi faktörlerden etkilenerek değişim gösterebilir. 

Sedasyonun Avantajları Nelerdir?

Sedasyon anestezi ile diş hekimi fobisi olan çocukların,

  • Tedavilerinin rahatça yapılabilmesi, diş hekiminin rahat çalışması,
  • Çocuğun diş hekimi fobisini yenmesi sağlanabilmektedir. Hem diş ağrısı çeken hem diş hekiminden korkan ve davranışları ile diş hekimi müdahalesine izin vermeyen çocuklar için sedasyon anestezi uygulaması tavsiye edilir. 

Sedasyon Çocuklar için Zararlı mı?

Anestezi uzmanının yapacağı kontroller ve hastanın tıbbi geçmişi neticesinde karar verilecek sedasyonun hiçbir zararı ve riski yoktur. Sadece kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon hastalığı gibi çocuklarda ender görülen durumlarda ileri tetkikler istenerek çocuğun sedasyona uygun olup olmadığına anestezi uzmanı tarafından karar verilir.