DİŞ BAKIMI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

DİŞ BAKIMI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER

DİŞ BAKIMI İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER
Ağız ve diş sağlığımız için modern tıp imkanları, diş hekimleri, kimyasal ilaçlar kadar doğal yöntemlerden de yararlanılabilir.  Bunun başında doğru beslenme gelmektedir. Diş minesini savunmasız bırakan asitli içecekler, şekerli gıdalar, tatlılar ve sert kabuklu yemişler gibi yiyeceklerden kaçınmalı ve özellikle sigaradan uzak durmalıyız.

Sağlıklı ve Sağlam Dişler İçin Doğal Bakım Önerileri
Dişler ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa o kadar zor çürür. Sağlıklı ve güçlü dişler için kalsiyum çok önemlidir. O nedenle başta çocuklar olmak üzere her yaş grubu tarafından bol bol süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekir.  Ayrıca kalsiyumun vücutta etkili olabilmesi için D vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Vücudun D vitamini üretebilmesi için de gün içinde en az yarım saat güneş ışığı  alınmalıdır.


Diş eti sağlığı için de C vitamini çok önemlidir. C vitamini depolanmadığı için her gün yeterince C vitamini içeren besinler veya C vitamini takviyeleri alınmalıdır. Diş eti sağlığı için faydalı olan diğer bir bitki de ‘aloe vera’dır.  Aloe vera içerikli diş macunları diş eti bakımı için tavsiye edilmektedir.