preloader

Blog

Diş Beyazlatma Operasyonu Öncesi Muayene Olun

Diş Beyazlatma Operasyonu Öncesi Muayene Olun

Diş Beyazlatma Operasyonu Öncesi Muayene Olun

Diş beyazlatma son dönemlerin belki de en popüler diş estetiği operasyonlarından biridir. Kafeinli içecek, sigara kullanımı, ilaç kullanımı veya bakımsız dişler sonucunda ortaya çıkan dişlerdeki sarılık birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Bu yüzden diş beyazlatma operasyonu olmak isteyenlerin birçok noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle diş beyazlatma işlemi öncesinde estetik diş hekimine muayene olup, bu operasyona uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

HERKESE TAVSİYE EDİLMİYOR

Ağız ve diş etleri sağlıklı olanlara uygulanabilecek bu operasyon eğer bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilirse diş ve diş etlerine zarar verebilir. Diş beyazlatma; diş hassasiyeti, diş eti çekilmesi, dişlerinde çürük olanlarda, yüksek transparent mine yapısındaki dişlerde ve 15 yaş altındaki kişilere tavsiye edilmez. Diş beyazlatma operasyonlar işlemlerine göre farklılıklar da gösterir. Bu operasyon için iki farklı yöntem vardır. İlki ev tipi beyazlatma, ikincisi ise ofis tipi beyazlatmadır.

1- EV TİPİ BEYAZLATMA

Diş hekimi kontrolünde kişiye özel olarak hazırlanan yöntemdir. Kişiden alınan ağız ölçüleri sonrasında lastik kalıplar hazırlanır. Bu kalıpların içine beyazlatıcı özelliği bulunan bir jel sıkılır. Hastalardan bu kalıbı tercihen uyku vaktinde olmak üzere 6-8 saat takması istenir. 1 hafta-10 gün sürebileceği gibi 4 haftaya kadar da bu tedavi sürebilmektedir. Bu süre ise belirlenecek renk tonuna göre ayarlanmaktadır. Ev tipi beyazlatmanın sonucu daha uzun sürmektedir.

2- OFİS TİPİ BEYAZLATMA

En hızlı sonuç veren diş beyazlatma yöntemidir. Klinikte diş hekimi tarafından uygulanır. İşlem sırasında ağzın kapanmaması ve diş etleri, yanak içleri ve dudağın zarar görmemesi için ağız açacağı, biriken tükürükler için de tükürük emici yardımıyla yapılır. Beyazlatıcı özelliği bulunan ilaç dişlerin üzerine sürüldükten sonra diş hekimi lazer ışığını belirli bir süre dişlerin üzerine tutar. Bu işlem 3 seansa kadar devam edebilir. İşlemler sonunda dişlerdeki ton açılması hemen fark edilir. Ev Tipi Beyazlatma operasyonuna kadar bunun sonuçları daha kısa süreli etkili olur.