DİŞ ÇÜRÜKLERİNDEN KORUNMANIN DOĞAL YOLLARI

DİŞ ÇÜRÜKLERİNDEN KORUNMANIN DOĞAL YOLLARI

Çürük ve Mikroplardan Doğal Yolla Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?


Ağızdaki çürüklerin ve kötü kokunun en önemli kaynağı doğru ve düzenli temizlenmeyen dişlerin üzerinde oluşan bakteri plağıdır. Kimyasal diş macunlarına karşı hassasiyeti olan kişiler için önerilecek ilk doğal yöntem misvak kullanımıdır. Ayrıca bal ve karbonatın macun kıvamında karışımı da doğal diş macunu olarak kullanılabilir.
Diş fırçalama imkanı bulamadığımız zamanlarda yemeklerin sonunda elma, havuç, sert peynir gibi ısırıldığında fırça etkisi yaparak diş yüzeylerini mekanik olarak temizleyebilecek gıdaların tüketilmesi önerilir.
 Doğal birer antiseptik olan yeşil çay veya ada çayı ile gargara yapmak da ağızdaki mikropların öldürülmesine yardımcı olur. Ancak bu gargara için demlenen çayların soğuması beklenmelidir. Aksi halde ağız içi yumuşak doku zarar görebilir. Karanfil çiğnemek, sakız çiğnemek de hem ağız kokusunu azaltır hem de dişlerimizin temizliğine destek olur.
Tükürük de diş ve diş eti sağlığı için hayati önemdedir. Kuru bir ağızda tükürüğün yıkayıcı etkisi azalarak diş ve diş eti sağlığına olumsuz etkileri ortaya çıkar. Bu durumun engellenmesi için sağlıklı bir yetişkin günde en az 2 litre civarında su içmelidir.  

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemi: Muz Kabuğu

Diş lekelerinin en büyük sebebi çay, kahve, asitli içecekler, sigara ve yiyecek boyası içeren gıdaların tüketimidir. Bu şekilde oluşan lekelerin engellenmesi için öncelikle dişlerimiz düzenli olarak temizlenmeli ve bakteri plağından arındırılmalıdır. Bilinen diş temizliği yöntemleri yanında kolay ve doğal bir beyazlatma yöntemi olarak da muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerimizi ovalamak önerilmektedir. Muz kabuğu içindeki mineraller dişlerinizi parlatacak ve daha beyaz bir renge kavuşmasına yardımcı olacaktır.