DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR?

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR?

Diş eti çekilmesi (periodontitis) yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Tedavisi geç kalınmadığı sürece mümkündür. Düzenli ağız bakımı yapılmadığı takdirde pek çok kişi bu rahatsızlığı yaşayabilir. Dişler düzenli olarak fırçalanmadığında plak oluşumunu müteakiben tartar denilen diş taşları oluşur. Bu diş taşlarının diş fırçalamayla temizlenmesi mümkün değildir. Diş taşları diş etlerinin hava almasını engellediğinden diş etlerinde kızarıklık, şişkinlik ve sonuçta diş eti iltihabı ortaya çıkar. Kısa sürede tedavi edilmezse diş etleri zamanla erir ve diş kaybına kadar giden süreç başlamış olur.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Dişlerde plak oluşumuyla başlayan, ilerledikçe diş taşlarına dönüşen bu rahatsızlığın tedavisi aslında kolaydır. İşlem kolay olsa da tedavinin uygulanması için uzman bir doktordan yardım almanız gerekir. Çekilmenin hafif olması durumunda diş doktoru tarafından ilgili bölge dikkatli bir şekilde temizlenerek tedavi uygulanır. Bu işlem kavitron denilen titreşimli bir cihaz kullanılarak yapılır. Diş etlerinin altında gezdirilen kavitron, oluşan plak ve diş taşlarını kolayca temizleyerek diş etlerinin hava almasını sağlar. Böylece diş etleri rahatlar ve dişler kısa sürede eski sağlığına kavuşur.  Sonrasında yapılan polisaj işlemi ile de lekelerden kurtulan dişler daha parlak bir görünüme kavuşur.  Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda ise tedavi işlemi bu kadar basit değildir. Kemik kayıpları ve derin cepler dolayısıyla ilerleyen rahatsızlıkların tedavisi için diş eti ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNE NE İYİ GELİR?

Devam eden diş eti enfeksiyonu gibi durumlarda tedaviyi hızlandırmak ve desteklemek için antibiyotik kullanılır. Bununla beraber antibiyotik içeren ağız gargaraları ve jeller diş ve diş etleri arasındaki boşluklara nüfuz ederek ceplerin temizlenmesini sağlar. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir bitkisel tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi,koruyucu tedavi açısından önem arz etmektedir. Dişlerin günde en az iki defa fırçalanması, aralarının diş ipi ile temizlenmesi ve diş kontrollerinin düzenli olarak yapılması tedavinin başarı şansını artırırken en başta hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ İÇİN DİŞ MACUNU

Diş macunları diğer tüm diş rahatsızlıklarının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde olduğu gibi diş eti çekilmesinde de etkilidir. Güçsüz diş etleri zamanla geri çekileceğinden diş köklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Doğru bir diş macunu tam da bu noktada dişleri güçlendirerek diş etlerinin geri çekilmesine engel olur. Hekiminizin de önerdiği diş yapınıza uygun bir diş macunu kullanmak diş eti çekilmesinden korunmanızı sağlar.

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ AMELİYATI

Diş eti çekilmesinin fazla ilerlemesi durumunda temizlik tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda cep küçültme ameliyatı da denilen flep ameliyatı uygulanarak tedavi tamamlanır. Diş eti çekilmesi ameliyatında diş dokusunun bir kısmı alınarak kök düzeltme ve temizleme işlemi yapılır. Diş eti çekilmesi aynı zamanda kemikte incelmeye de sebep olur. Bu yüzden diş eti dikilmeden önce altta bulunan kemik törpülenir. Bazı durumlarda ise hasar görmüş yumuşak dokuların iyileşmesi için yumuşak doku greftleri kullanılır. Diş eti çekilmesi tedavinizi, en iyi İzmit Diş Doktorlarını bünyesinde barından Donatım İzmit Diş Hastanesinde tamamlayarak rahat bir nefes alabilirsiniz.