DİŞ FIRÇALAMA YÖNTEMLERİ

DİŞ FIRÇALAMA

DİŞ FIRÇALAMA YÖNTEMLERİ

DİŞ FIRÇALAMA YÖNTEMLERİ


Diş fırçalama ağız sağlığını korumanın en önemli yollarından biridir. Diş fırçalama alışkanlığı henüz çocukluk döneminde ebeveynlerden taklitle kazanılır.  Anne-babası diş fırçalamayan çocukların diş fırçalama alışkanlığını edinmesi oldukça zordur.  Anne-babası ile beraber diş fırçalayan onları örnek alan çocuklarda bu alışkanlık daha kolay gelişir. Günümüzde otomatik diş fırçaları, ağız duşları ve çeşitli etki ve tada sahip diş macunları ile diş fırçalama artık eskiye nazaran çok daha eğlenceli ve bir o kadar da karmaşıktır.
 

 Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?
Doğru diş fırçalama günlük diş bakımının en önemli konularından biridir. Diş fırçalama değişik yollarla örneğin aileden, öğretmenden veya diş hekiminden öğrenilebilir. Bununla beraber doğru diş fırçalama tekniği için bir diş hekimine danışılabilir ve bu şekilde dişler hayat boyu korunabilir. Dişlerini her gün düzenli olarak fırçalayan biri doğru teknikle fırçalamıyorsa yeterince fırçalamış kabul edilemez.
Doğru diş fırçalama tekniği kişiden kişiye değişebilir.  Bir diş hekimi hastanın yaşı, ağız yapısı ile diş ve diş etlerinin durumunu inceleyerek en doğru tekniği gösterecektir. Ancak doğru diş fırçalamada genel kuralın şu şekilde olduğu söylenebilir:Dişler yemeklerden yaklaşık yarım saat sonra fırçalanmalıdır.  Diş fırçası, diş ve diş etinin birleştiği kısma 45 derecelik açı ile yerleştirilir ve diş etinden dişe doğru süpürme hareketi yapılır. Dişler her zaman diş etinden dişe doğru fırçalanmalıdır.  Sağdan sola, soldan sağa ve asla ve asla dişten diş etine doğru fırçalanmaz.
Bunların yanında fırçalama süresinin yaklaşık 15 saniyelik bir kısmı da dilin fırçalanmasına ayrılmalıdır. Dil; orta kısmının üzeri nazikçe, fırça çok arka taraflara götürülmeden ve tahriş edilmeden fırçalanarak mikrop ve bakterilerden temizlenmelidir.
Diş fırçalama imkânı bulamadığımız durumlar için de öncelikle su veya süt ile ağız çalkalanabilir. Ayrıca yemeklerin, peynir, elma veya havuç gibi bir yiyecek ile bitirilmesi durumunda, bu yiyecekler diş ve diş etlerinde fırça etkisi yaparak bakteri plaklarının bir kısmını mekanik olarak temizleyecektir.