DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

Diş Hassasiyeti Nedir?

Dişlerimiz  çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve  içecekleri yiyip içtiğimizde, asitli, şekerli veya ekşi tatlarda sızlıyorsa “diş hassasiyetimiz” var demektir.  Diş hassasiyeti aynı zamanda “dentin veya kök hassasiyeti” olarak da bilinir. Diş hassasiyeti esasen diş çürümeleri ve diş eti çekilmesinin ilk habercisidir.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Diş minesi vücudun en sert dokusu olmasına rağmen asitli yiyecek ve içecekler,  aşırı sert fırça seçimi, dişlerin yeterince ve doğru temizlenmemesi gibi sebeplerle zaman içinde aşınabilir. Bu aşınma ile dişlerimizin yüzeyindeki sinir kanalları açığa çıkar. Ayrıca diş eti çekilmesi ve iltihapları da dişin köküne doğru olan sinir kanallarını açığa çıkarır. Bu kanalların sıcak, soğuk, ekşi, asitli, şekerli gibi gıdalarla  temaslarında ilettiği sinyalleri biz sızı olarak hissederiz.

Diş Hassasiyeti Nasıl Önlenebilir?

Öncelikle asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, doğru sertlikte bir diş fırçası kullanmalıyız. Sadece diş fırçalamanın yeterli olmadığının bilinci ile ağız gargarası, diş ipi kullanımı gibi yöntemlerle tam ağız temizliğini hedeflemeliyiz. Ayrıca 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini aksatmamalı ve tavsiyelerine göre diş hekimine dişlerimizi temizletmeliyiz.