DİŞ PLAĞI NE İŞE YARAR?

Diş Plağı

Diş Plağı

Diş plağı başta gece diş gıcırdatma olmak üzere benzer rahatsızlıkları olanlar için silikon malzemeden üretilen protez bir üründür. Şeffaf bir görünüme sahip olan diş plağı hastaların diş ve çene yapısına göre tasarlanır ve kolayca takılıp çıkarılabilir. Peki diş plağı ne işe yarar, nasıl temizlenir ve fiyatları ne seviyededir gelin birlikte öğrenelim.

Diş Plağı Ne İşe Yarar?

Geceleri diş gıcırdatma rahatsızlığının en büyük sebebi strestir. Bu sorun zamanla ağız, dişler ve çenede ciddi rahatsızlara sebep olabilir. Dişlerde aşınma ve yıpranma, çene ve baş ağrıları diş gıcırdatmanın sonuçlarından bazılarıdır. Bunların önlenmesi için diş plağı kullanmak en kolay ve pratik yöntemdir. Diş plağı gece diş gıcırdatmasını ortadan kaldırmaz ancak bunun dişlere ve çeneye verdiği zararları önler. Ayrıca gece diş gıcırdatmasını önlemek için kullanılan bu ürüne gece plağı da denir.

Şeffaf Diş Plağı Nedir?

Şeffaf diş plağı, ortodonti tedavisi için diş teline alternatif olarak kullanılan malzemedir. Özellikle diş aralıklarının kapatılması, çarpıklıkların giderilmesi gibi amaçlarla yaygın şekilde uygulanır. Diş plağı, metal diş tellerine göre daha pratik bir kullanıma sahip olmasının yanı sıra sonuçları itibariyle de etkilidir.

Diş teli tedavisi yaptırmak isteyenlerin en çok tereddüt ettiği konulardan biride görünümleridir. Şeffaf diş plağının fark edilmesi dahi zor olduğu için bu tür bir problem ortadan kalkar. Ayrıca diş plağı sayesinde tedavi sürecinin dijital ortamda takibi de mümkündür.

Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Gerek diş gıcırdatmada gerekse ortodonti tedavisinde kullanılan diş plaklarının temizliği için en pratik yöntem diş fırçası ve diş macunu ile yapılan temizliktir. Ancak şeffaf diş plağı için sık sık macun kullanımı tavsiye edilmez. Bakteri oluşumunu önlemek için diş plağı ağızdan çıkarıldığı anda ılık suyla yıkanmalıdır. Ayrıca kapalı bir saklama kabı kullanılmalıdır. Bir başka etkin bir diş plağı temizleme yöntemi ise alkol ile yapılan temizliktir.

Diş Plağı Fiyatları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf diş plağı fiyatları diş teli tedavisi ile hemen hemen aynı fiyatlardadır. Diş plağı hastanın diş ve çene ölçülerine göre özel olarak hazırlanır. Bu yüzden kullanılan malzemeler ve uygulandığı kliniğin şartları fiyatlarda belirleyici olur. Diş gıcırdaması için üretilen silikon diş plakları ise daha uygun fiyatlarla satışa sunulur.