Diş Telleri Diş Eğriliği İçin Çözüm müdür?

Eğri Dişler için Diş Telleri Çözüm müdür?
Bir insanın yüzüne baktığımızda ilk gördüklerimiz gözleri ve dişleridir.  Dişlerimiz inci gibi  sıralı, sağlıklı ve beyaz olduğunda kendimize güvenimiz artar. Ancak pek çok kişi dişlerinin eğri olmasından şikâyetçidir. Eğri dişler kötü görünmesinin yanında rahat gülmeyi engeller ve bazı durumlarda konuşma bozukluklarına da neden olabilir. Tüm bunların tedavisi ortodonti ile mümkündür.

Diş Eğriliği Neden Kaynaklanır?
Diş eğriliği başta genetik olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Yalancı emzik ve biberonun uzun süre kullanımı da diş eğriliğine neden olabilir. O nedenle yalancı emzik ve biberon kullanımı en geç 2 yaş civarında bırakılmalıdır. Benzer şekilde çocuklarda parmak emme alışkanlığı da dişlerin ve ağzın yapısını bozabilir.
Diş eğriliğinin bir diğer nedeni de herhangi bir sebeple (düşme, çürüme, iltihap, çarpma, kırılma vb.) zamanından önce kaybedilen süt dişinin yerine yer tutucu takılmamasıdır. Zamansız kaybedilen süt dişi nedeni ile ağız içinde oluşan boşluğu diğer dişler kapatır. Bu nedenle de alttan gelen kalıcı diş çıkmak için uygun yer bulamayıp eğri bir şekilde çıkar. 
Eğri dişler erken teşhis ile daha kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle çocukların daimi dişleri çıkmaya başladığı 6-7 yaşlarında bir ortodonti uzmanına kontrol ettirilmesi gerekir.

Diş Telleri Kaç Yaşında Takılır?
Diş telleri ile eğri dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Diş teli tedavisi için bir yaş sınırı yoktur. 10 yaşında veya 60 yaşında da diş teli tedavisi uygulanabilir. Elbette her yaş için yöntem ve süresi farklılık gösterecektir. Bunun için en önemli kriter dişleri saran diş etleri, diş kökleri ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır. Diş telleri tedavisine Latincede düzgün diş anlamına gelen “ortodonti” denilir. Bir diş hekiminin “ortodonti” tedavisi yapabilmesi için hekimlik diplomasından sonra 4-6 yıllık bir eğitim ile ortodonti uzmanlığı eğitimini de tamamlaması gerekmektedir.

 

Çene Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?
Bazen çene yapısı bozuk olabilir. Alt çene veya üst çeneden biri önde, uzun olabilir. Böyle bir durum da hem dişlerin çiğneme etkinliğini bozar hem de görünüm, konuşma, gülümseme gibi fonksiyonları olumsuz etkiler. Hatta bazen nefes almada bile güçlük çekildiği görülmektedir. Çene ameliyatları tüm bu olumsuzlukları düzeltmek için yapılmaktadır. Çene ameliyatı birçok uzmanın yer aldığı bir ekip işidir. Bu ekibin en önemli uzmanları ise ortodontistler ve çene cerrahisi uzmanlarıdır.