preloader

Blog

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Ağız ve diş sağlığının temeli doğru diş fırçalamadır. Günde en az iki defa ve 2’şer dakika süre ile doğru diş fırçalama sadece dişlerinizi çürümekten korumakla kalmaz; tüm sindirim sisteminizin sağlığını da düzenler. Diş fırçalama için en uygun zaman yemek yedikten yaklaşık 30 dakika sonradır. Daha önce yapılacak fırçalama yemek asitleri ile beraber diş minesine zarar verebilir.

Diş fırçalama metodunun henüz çocuk yaştayken bir diş hekiminden yardım alınarak öğrenilmesi ideal olan durumdur. Doğru diş fırçalamada genel kural, diş etinden dişe doğru olacak şekilde yukardan aşağıya fırçalama yapılmasıdır. Dişler sağdan sola veya soldan sağa olacak şekilde yatay hareketlerle fırçalanmamalıdır. Diş fırçası, diş eti ile dişin birleştiği yere yerleştirilir ve çok sert olmayan bir şekilde fırçalanır.

Doğru diş fırçalamanın zamanı ve metodu kadar önemli diğer bir bileşeni de doğru fırça ve macun seçimidir. Bunun için diş hekimi kontrollerinizde diş hekiminizden tavsiye alabilirsiniz. Kişiler kendi ağız yapılarına uygun sertlikte bir fırça seçimi yapmalıdır. Ayrıca diş fırçanızı 3-6 ayda bir değiştirmeniz de gerekmektedir.

Diş macunu seçimi için piyasada bulunan macunlardan ihtiyacınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak  değişik etkili farklı diş macunu markalarını sırayla  kullanmanız hatta aynı gün içerisinde bunları dönüşümlü olarak kullanmanız daha faydalı olacaktır. Son olarak diş fırçalama esnasında diş macunu miktarını belirlemek için yeşil mercimek tanesi veya nohut tanesi büyüklüğünü baz almanız yeterlidir. Diş macununuzun yavaşça köpürerek fırçalamaya yardımcı olması gerekir.