preloader

Ortodonti

Ortodonti

Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların  önlenmesi ve giderilmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Her yaşta uygulanabilen bir tedavi olmasına rağmen küçük yaşlarda daha başarılı sonuçlar alınır. Ortodontik problemlerin olmasında en önemli sebepler genetik faktörler ve süt dişlerinin zamanından önce çekilmesidir. Bunun dışında ağız solunumu yapmak, parmak emme gibi alışkanlıkların olması, 20 yaş dişlerinin ön dişleri sıkıştırması gibi sebepler de vardır. Ortodonti tedavileri her yaşta uygulanabilen tedavilerdir.

Ortodontik tedavide çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi bunlardan biridir. Sakarya’da ortodontik tedavi için başvuran birçok hasta, tedavi için kullanılan diş tellerinin görünümünün estetik olmamasından şikayetçidir. Estetik kaygısı olan kişilerde porselen braketler kullanılır veya  lingual ortodonti yapılır (braketlerin ve ark tellerinin dişlerin ön yüzeylerine değil iç yüzeylerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen ortodontik tedavi).  Sabit braketlerin yanısıra hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli apareyler de vardır.   Ortodontik  tedavi ile düzeltilemeyecek, genellikle iskeletsel bozukluklar durumlarda ise ortognatik cerrahiye başvurulur.

Dişlerde ortodontik sorunlar oluşmasını engellemek için küçük yaştan itibaren düzenli olarak ortodonti konusunda uzman hekimlerin kontrolünde olunmalıdır. Erken yaşlarda fark edilen problemler koruyucu ortodontik tedaviyle kolayca önlenebilir, süt dişlerinin düşme yaşları gelene kadar korunmasıyla dişlerde çapraşıklık olma riski en aza indirilebilir. Ortodontik tedaviye başlamadan önce dolgu, çekim, diş eti tedavisi vs.gibi problemlerin giderilmiş olmasına; tedavi sırasında da ağız hijyeninin sağlanmasına çok dikkat edilmelidir.

2009 yılından günümüze diş hekimliği alanında hizmet veren Özel Donatım Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Türkiye de 2 ayrı şehirde diş tedavi klinikleri ile faaliyet gösteren Adapazarı/Sakarya merkezli İzmit/Kocaeli şubeli , çağa uyum sağlamayı hedefleyerek, yenilenen misyon ve vizyonu ile ,Dental Radyoloji kliniği(Digital Panaromik,Sefalometrik Röntgen üniteleri) ameliyathaneleri ile hizmet veren ağız ve diş sağlığı merkezidir.