preloader

Blog

YAŞLILARDA İMPLANT TEDAVİSİ

YAŞLILARDA İMPLANT TEDAVİSİ

YAŞLILARDA İMPLANT TEDAVİSİ

YAŞLILARDA İMPLANT

Pek çoğumuzun yaşlılık hayali bütün aileyi bir masa etrafında toplayıp güzel bir yemekte bir araya gelmektir. Fakat vücudumuzdaki herşey hayallerimize uygun gelişmez. Yaşlandıkça sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığımız artar. Yıllara bağlı olarak ortaya çıkan diş problemleri nedeniyle çekilen dişler, en güzel yemek sofralarını bile kabusa çevirebilir. Keyifli zamanların kabusa dönmemesi için Donatım Sakarya İmplant Uygulama Merkezi ‘nde yaşlılarımıza implant tedavisi yaptırarak hayatlarına değer katabilirsiniz.

HER YAŞTA İMPLANT MÜMKÜN!

Yaşlandıkça çürüme ve diş eti problemleri gibi sebeplerle diş kayıpları artar. Artan diş kayıpları yemeyi ve içmeyi zorlaştırdığından yaşlı bireylerin yaşam konforunda son derece olumsuz etki yapar. Kronik hastalıkları olsun veya olmasın ortaya çıkan beslenme problemleri farklı sağlık problemlerinin de tetikleyicisi olur.

İmplant, eksik dişlerin tamamlanması için çene kemiğine saplanan titanyum bir vida ile oluşturulan yapay diş köküdür. Çene kemiğine bağlanan vidanın üzerine yapılan yapay diş oldukça sağlam ve kalıcı olur.

YAŞLILARIN İMPLANT YAPTIRMASINDA BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Yaşla birlikte ortaya çıkan bazı sağlık problemleri ve iyileşmede yaşanan gecikmeler implant işlemine temkinli yaklaşılmasına neden olmaktadır. Ancak implantın yapılması için yaş doğrudan kısıtlayıcı bir etken değildir.

İMPLANTI KISITLAYAN FAKTÖRLER

İmplantın yapılabilmesi için öncelikle çenede yeterli sayıda kemik bulunmalı ve bazı kronik hastalıklar varsa kontrol altında olmalıdır. Kalp rahatsızılığı bulunan kişiler doktor izni olmadan implant yaptıramazlar. Ancak ilaçlarını düzenli olarak kullanan ve hastalığı kontrol altında olan kişilere implant yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bir başka kontrol edilmesi gereken hastalık hipertansiyondur. Hipertansiyon hastalarının ağrı ve stres gibi durumlarda kan basınçları çok yükselebilir. Bu durum kanama, çok uç durumlarda kalp yetmezliği, felç gibi riskler oluşturabilir. O yüzden hipertansiyon hastalarının tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında tansiyonları kontrol altında tutulmalıdır.

Aşırı sigara kullanımı implantı zorlaştıran bir diğer etkendir. İmplant yapıldıktan sonra ağız içinde iyileşmesi gereken yaralar oluşur. Belli yaşın üzerinde uzayan iyileşme süreleri de göz önüne alınarak implant işleminden sonra en az 2 hafta süreyle sigara içilmemesi gerekir. Sigara kullanımı yaraların enfeksiyon kapmasına sebep olacağından iyileşmeyi engelleyeceği gibi implantın kemik ile birleşmesini de engelleyen bir etkendir.

Şeker hastalıklarında doku iyileşmeleri normal hastalara göre daha yavaş olduğundan bir diğer risk grubu da şeker hastalarıdır. Yavaş iyileşme şeker hastalarının yaralarında enfeksiyon oluşma riskini artıracağından şeker hastalığı kontrol altına alınmadan tedaviye başlanmamalıdır. Özellikle tip 1 diyabet hastalarında insülin üretimi olmadığından şekeri kontrol altına almak zorlaşır. Bu nedenle tedaviye başlamadan şekeri kontrol altına alınamayan hastalara implant önerilmez. İmplant önerilmeyen diğer bir grup ise kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalardır. İmplanttan sonra kan hücreleri implantın etrafını sararak kemikleşme oluşumu sağlarlar. Bu sayede implant sağlam bir şekilde çene kemiğine tutunur. Kan değerlerindeki yetersizlik sebebiyle pıhtılaşma bozuklukları bulunan kişilerde implant çene kemiğine tam tutunamayacağından operasyonun başarısız olma ihtimalini artırır. Doğru bir implant tedavisi için Donatım Sakarya İmplant Uygulama merkezimizi ziyaret edin. Genel sağlık durumunuzu ve dişlerinizin durumunu değerlendirerek sizin için en iyi tedaviyi sunalım.

YAŞLILARDA İMPLANTIN FAYDALARI

Yaşlılarda implantın birçok faydası vardır. Bunlardan en önemlisi beslenme bozukluklarının çözülmesidir. İmplant sayesinde doğru ve dengeli beslenmeye başlayan yaşlı bireylerin genel sağlığında iyileşmeler olur. Protez kullanımlarındaki zorluklar yaşlı bireylerin genel yaşam konforunu olumsuz etkiler. Protezleri tam oturmayan hastalarda zamanla damak rahatsızlıkları oluşabilir. Hareketli protez beslenmeyi zorlaştırabildiği gibi zaman zaman damaktan çıkan protezler hastalarda özgüven problemlerine de sebep olabilir. İmplant ile bu problemlerin tamamının önüne geçilir ve yaşlı bireylere konforlu bir yaşamın kapıları açılır. Ayrıca implant protezler gibi ekstra bir temizlik ve bakım gerektirmez. Siz de Donatım Sakarya İmplant uygulama merkezine gelerek konforlu bir hayata ilk adımınızı atabilirsiniz.

Yaşlılarda implant